Lipno se pyšní novou ocelovou rozhlednou

 

ImageŠumavská obec Horní Planá je bohatší o novou dominantu. Rozhledna Dobrá Voda s výškou téměř 40 metrů, která byla otevřena 16. 11. 2021, nabízí úchvatný výhled na Lipenskou nádrž, Novohradské hory i na rakouské rozhledny Moldaublick a Augenblick.


 

Dodavatelem unikátní ocelové konstrukce rozhledny byla společnost Energovod CZ, a. s.

„Od začátku realizace pro nás rozhledna představovala velkou výzvu, a to především kvůli svému atypickému tvaru, který má připomínat karafu," popisuje stavbu rozhledny výrobní ředitel společnosti Energovod CZ, a. s., Ing. Lukáš Bejvl. Rozhledna nabízí celkem 3 vyhlídkové plošiny, přičemž hlavní vyhlídková plošina se nachází ve výšce 32,63 m. Přístup na rozhlednu je zabezpečen točitým vřetenovým schodištěm.   

 

Základem rozhledny jsou čtyři nárožníky z trubek, které přecházejí z třístěnného profilu ve spodní části do plochého profilu v horní části. Nárožníky jsou vzájemně propojeny příhradovým ztužením nebo plechy. Nad mezilehlou plošinou pokračují pouze dvě trubky propojené plechy a zároveň se tyto nárožníky zužují, nejužší místo je na úrovni druhé plošiny, a poté se směrem ke střeše opět rozšiřují. „Bylo tedy nutné dodržet přesný výrobní proces, aby při montáži nárožníky na sebe přesně pasovaly, a to jak výškově, tak i půdorysně," dodává Bejvl.   

 

Samotná výroba ocelových konstrukcí včetně povrchové úpravy trvala 3 měsíce. Když byla celá konstrukce vyrobena, bylo důležité zkoordinovat celý průběh montáže včetně montážní techniky. „Práce komplikovalo i to, že realizace stavby probíhala v lese a jediná přístupová cesta probíhala přes nezpevněné pole," uvádí Bejvl. Společnost Energovod CZ měla kromě výroby ocelové konstrukce na starosti také její montáž, a to včetně duplexní povrchové úpravy. Veškerá výroba ocelové konstrukce probíhala ve vlastních výrobních závodech společnosti. „Asi největší koordinační výzva byla montáž střechy, která je obložena dřevem a krytinou z měděného plechu. Nejprve se na montážním místě skelet střechy smontoval, poté se obložil dřevem a pokryl krytinou z měděného plechu. Následně se pomocí autojeřábu celá střecha přišroubovala na nárožníky," popisuje montážní práce Bejvl.   

 

Výstavba rozhledny Dobrá Voda trvala necelý rok a obec Horní Planou přišla na 8,9 milionu korun. „Nová rozhledna rozšiřuje rekreační možnosti v našem městě. Krásný lesopark na Dobré Vodě nabízí návštěvníkům síť vycházkových cest a pěšin, výhledy do okolní krajiny, odpočinková místa, zvířecí park, nově i „sluneční lázně", letní kino a další zajímavá místa. Jsem rád, že lesopark bude zahrnovat i vyhlídkovou stavbu, na jejíž přípravě a realizaci jsme pracovali takřka 10 let," říká starosta města Horní Planá, Bc. Jiří Hůlka.   

 

Projekt finančně podpořilo Ministerstvo pro místní rozvoj v rámci programu na podporu cestovního ruchu v regionech. Kromě společnosti Energovod CZ se na realizaci podílela také společnost Trigema Building, která měla na starosti stavební práce a terénní úpravy.   

 

„Jsem šťastný, že se podařilo celý projekt zrealizovat, protože se jednalo o naši první výstavbu ocelové rozhledny, navíc svým tvarem tak atypickou. Na první pohled na ní nenajdete pravý úhel. Realizace nebyla jednoduchá, a tímto bych chtěl poděkovat všem, kteří se na úspěšném dokončení podíleli," dodává závěrem výrobní ředitel společnosti Energovod CZ, a. s.   


Energovod CZ, a. s. 

 

Článek byl publikován v časopise Konstrukce č. 6/2021.

 

 

Galerie


 

« Zpět

Prohlédněte si prezentace projektů našich členů


  

Zobrazit všechny prezentace projektů našich členů

 

 

Aktuality

22.7.2022

Lávka pro pěší v Plzni Koterově

» více

21.7.2022

Anketa na téma zinkování

» více

20.7.2022

Důležité detaily svařování ocelové konstrukce pro žárové zinkování

» více

18.2.2022

Lipno se pyšní novou ocelovou rozhlednou

» více

18.2.2022

Železniční most v ev. km 6,330 na stavbě Optimalizace traťového úseku Lysá nad Labem – Čelákovice

» více

18.11.2021

Anketa o vývoji ceny oceli

» více