Ocelová konstrukce zastřešeného pódia ve Veselí nad Moravou

 

ImageV letošním roce probíhá druhá etapa revitalizace náměstí Míru ve Veselí nad Moravou (etapa II - SO203) řešící veřejný prostor s cílem kulturního, sportovního a společenského vyžití obyvatel a návštěvníků města.


 

V článku je popsána ocelová konstrukce zastřešení pódia, které dotváří formu náměstí Míru ve Veselí nad Moravou.

Záměrem investora bylo vytvoření otevřeného a dostatečně rozsáhlého prostoru náměstí nejen pro pořádání kulturních a společenských akcí. Mimo standardních prvků městského mobiliáře a zeleně je do prostoru náměstí, konkrétně před kulturním domem, umístěno kryté pódium. To umožňuje konání různorodých kulturních akcí. Cílem investora bylo vytvořit zastíněné a dostatečně prostorné pódium pro jeho využití nejen směrem do náměstí, ale i do prostoru parkové zóny. Architektem navržené řešení vytváří akcent ke stávající zástavbě, dotváří a zjemňuje stávající jasně čitelnou ortogonální formu náměstí. 

 

Identifikační údaje
Investor: Město Veselí nad Moravou
Generální projektant: Ateliér Velehradský, s.r.o.
Zhotovitel stavby: Ekostavby Brno, a.s.
Dodavatel ocelové konstrukce: DT Mostárna, a.s.


KONSTRUKČNÍ ŘEŠENÍ 

Zastřešení pódia má tvar asymetrického oblouku s mírně konkávním tvarem v příčném směru konstrukce. Řídícím tvarem geometrie konstrukce je obecná plocha. Rozpětí oblouku mezi podpěrami činí 20,6 metru, vzepětí oblouku ve vrcholu je v nejnižším bodě cca 5,6 metru a v nejvyšším bodě cca 6,6 metru.   

 

Konstrukčně je zastřešení pódia navrženo jako celosvařovaná ocelová konstrukce, jejímž dodavatelem byla prostějovská společnost DT Mostárna, a. s. „Síť" zastřešení tvoří z plechu svařované pruty obdélníkového profilu, které jsou spojené styčníkovými uzly. Vzhledem k dvojí obecné křivosti oblouku bylo nutné krabicové profily vyrobit tak, aby na sebe jednotlivé segmenty plynule navazovaly. Ve výrobních dílnách firmy bylo nutné vyřešit obecnou trojí křivost základního profilu (dvojí v oblouku určenou geometrií konstrukce + „krut vrtule") tak, aby došlo k plynulému přechodu do dalšího segmentu.   

 

Výroba byla přitom plně podřízená pohledové stránce. Ze strany architekta byl například kladen velký důraz na plynulost přechodů a celkový dojem smontované konstrukce. Práce na montáži ocelové konstrukce skončily počátkem srpna 2021. Následují práce na dodávce a montáži průsvitné krytiny. Termín dokončení a předání celého díla investorovi do užívání - říjen 2021.   


DT Mostárna, a. s. 

www.dtmo.cz

 

Článek byl publikován v časopise Konstrukce č. 4/2021. 

 

Galerie


 

« Zpět

Prohlédněte si prezentace projektů našich členů


  

Zobrazit všechny prezentace projektů našich členů

 

 

Aktuality

18.11.2022

Prezidentem České asociace ocelových konstrukcí byl zvolen Tomáš Měřínský

» více

18.11.2022

Laureátem Ceny Pavla Juchelky za rok 2022 je Dušan Stavinoha

» více

18.11.2022

Jakub Štěpán z ČVUT v Praze získal ocenění Vynikající diplomová práce v oboru ocelových konstrukcí

» více

22.7.2022

Lávka pro pěší v Plzni Koterově

» více

21.7.2022

Anketa na téma zinkování

» více

20.7.2022

Důležité detaily svařování ocelové konstrukce pro žárové zinkování

» více